Archiv rubriky: Úvod

Jak a proč jsem začala „látkovat“

Jmenuji se Radka Hojgrová a jsem maminkou dvou úžasných dětí (2 a 3,5 roků). Vyrostla jsem na vesnici a celé dětství a dospívání jsem hodně sportovala. Jezdili jsme často na závody, kde jsem jednou zahlédla paní, která si šla po lese a nesla si svoje malé miminko všátku. Byla jsem hodně překvapená, protože sepsal rok 1999a nikdy jsem nic takového neviděla. Ale musím říct, že se mi to opravdu líbilo, šla si po lese, kde by se jinak s kočárkem nedostala, a miminko v šátku spokojeně spinkalo. V duchu jsem si říkala, že až budu jednou maminkou (tehdy mi bylo 18 let) možná bych mohla také šátek používat. Asi po hodině jsem maminku zahlédla znovu na jiném místě, kdy zrovna přebalovala svoje miminko. Když jsem se dostala trochu blíž, zjistila jsem, že tato paní dává svému miminku látkové plínky, přesně takové,co používaly naše maminky u nás.

Vůbec jsem to nechápala, proč svému miminku nedopřeje ty super jednoduché papírové plenky, kde nebude miminko cítit vlhkost,a sama si neušetří práci, vždyť to stačí vyhodit a nemusí nic prát. Opět mi vduchu prolétla myšlenka, že moje děti určitě látkové plenky používat nebudou. Proč taky? Vždyť papírové jednorázové pleny jsou úžasnývynález,a že je obrovská škoda, že už naše maminky a babičky neměly možnost tuto vymoženost využívat. Dál už jsemse tím nezabývala, bylo mi 18 a rodinu jsemzatím vůbec neplánovala.Po gymnáziu jsme se spřítelem odstěhovali do většího města, kde jsme žilitak, jako většina lidí „klasickým“ městským životem vpaneláku. Nepatřila jsem mezi lidi, kteří poctivě třídí odpad, ani ty,co používají ekologické čisticíprostředky. Vše se ale změnilo o 10 let později,vdobě mého prvníhotěhotenství.

Tak,jako každá maminka,jsem samozřejmě i já chtěla pro své první vytoužené miminko jenom to nejlepší. Začala jsem shánět informace a pročítat různé diskuze, kde zkušené maminky radí, co všechno by nemělo v dětské výbavičce chybět. Nikdy jsem nebyla žádný moc velký ekolog, ale po přečtení několika článků na internetu, zapojení se do mnoha diskuzí, jsem jim začala, myslím, alespoň zčásti být. Zjistila jsem, že za pohodlím maminek, které nemusejí prát a sušit papírové pleny,a za tolik reklamovaným suchým zadečkem našich spokojených miminek, je jedno velké ALE. A tím je zdraví našich nejmenších.

Po zjištění, že jednorázové papírové plenky neobsahují jenom papír (což je logické, protože kdo kdy viděl, aby papír nepropouštěl vodu), ale obsahují více než z poloviny škodlivé absorpční gely, které jsou vyrobeny z chemických látek, tedy původně z ropy. Dalším velkým PRO (pro látkovky) je bohužel fakt, že zhruba 60% papírových plen bývají navíc parfémované, což může většinu miminek dráždit a u chlapečků mohou díky přehřátí pohlavních orgánů způsobovat dokonce neplodnost. PRO bylo také to, že plenky, aby byly krásně bílé, jsou bělené chlórem. Myslím, že je zbytečné zmiňovat se o tom, co vše se může z těchto chemických látek přes kůži uvolňovat do těla miminka.

Látkové pleny navíc šetří životní prostřední, protože při používání papírových plen vyprodukuje jedno dítě během svého plenkového období více než 1 tunu nerozložitelného odpadu! Vezmeme-li v úvahu, kolik dětí se denně narodí, je alarmující otázkou, kde budeme za pár let tento odpad skladovat. Jako rodiče chceme pro své děti jenom to nejlepší, ale často si neuvědomujeme, že i čisté a zdravější životní prostředí, které tu pro naše děťátka díky našemu šetrnému chování vytvoříme, bude pro ně velikým darem!

Je pravda, že i při používání látkových plen se vyrábí odpad. Spotřebovává se voda a energie na praní. Ale v porovnání s papírovými plenkami je zatížení životního prostředí minimální.

Po zjištění těchto důležitých informací a pomyšlení na to, že by naše miminko strávilo první 2 roky svého života v plence plné chemie, jsme se s manželem jednohlasně rozhodli pro látkové pleny. I kdyby to znamenalo mnohem vyšší náklady a mnoho stráveného času při praní plen –zdraví našeho miminka nám bylo přednější. Teprve až v tomto momentu jsem pochopila a porozuměla ženě, kterou jsem před 10 lety viděla, jak své miminko balí do látkových plenek.

Po dalších několika hodinách hledání na internetu jsem byla příjemně překvapená, že nejsem sama, kdo se chce papírovým plenám vyhnout velký obloukem, ale hlavně, že jsou dnes k dostání velice moderní látkové pleny. Dnešní látkové pleny se vyrábějí z přírodních surovin -často i v BIO kvalitě -jsou prodyšné a umožňují tak zdravější způsob přebalování miminka.

Tvar a technika přebalování podporují široké (abdukční) balení, které vám určitě doporučí každý lékař pro zdravý vývoj kyčlí vašeho miminka. Látkové pleny používají materiály a technologii, která odvádí vlhkost od zadečku směrem ven z plenky. Většina z „látkovek“ vypadá podobně jako jednorázová papírová plena, zapíná se na patentky nebo na suchý zip, takže přebalování je opravdu jednoduché. Jediný rozdíl je vtom, že pleny nedáte do koše, ale vyperete je. Moderní látkové pleny se nežehlí, takže opravdu stačí vyprat, pověsit a pak poskládat.

Po tomto rozhodnutí začal hon po informacích, které „látkovky“ jsou nejlepší, prostě, které si mám z té „velké“nabídky vybrat. (V roce 2009 jsem měla pocit, že je výběr látkovek opravdu velký.Dnes v roce 2013 vím, že jsem výběr moc neměla :-))Po přečtení názvů látkovek – čtvercové, vkládací, vícevrstvé, jednovelikostní, AIO (vše v jenom)se mi zamotala hlava a byla jsem docela bezradná a zoufalá.V jednu chvíli už jsem to chtěla vzdát. Ani po několikahodinovém čtení jsem stále nechápala, jak a do kterých plenek miminko zabalím, jak mám jednotlivé látkové plenky spolu kombinovat. A sama jsem dlouho bojovala s vnitřním hlasem, který se mě neustále ptalna mnoho otázek, n akteré jsem nebyla schopná odpovědět.

  • Zvládnu to?
  • Nezabere mi to praní moc času, který bych mohla raději věnovat svému miminku?
  • Budu umět tyto plenky používat?
  • Jaké plenky si mám vybrat?
  • Kolik si jich mám koupit?
  • Jak je mám prát?
  • Bude se moci v látkových plenkách miminko pohybovat? Plenky jsou přece jenom mnohem  objemnější než papírové?
  • Není používání látkových plen přece jenom zbytečně drahé?

Strávila jsem několik dnů, nebo spíše týdnů hledáním informací na internetu a dostala jsem odpověď na většinu otázek, ale pořád jsem nebyla schopná si plenky představit a hlavně si představit přebalovaní mého miminka do těchto plenek. Vše semi objasnilo až na předporodním kurzu, který jsem začala navštěvovat zhruba v 7. měsíci těhotenství. V rámci tohoto kurzu nám porodní dula vysvětlila, jak to vlastně s „látkovkama“ funguje, mohla jsem si je osahat a na vlastní oči jsem viděla,jak se tyto plenky používají. Najednou jsem zjistila, že je to opravdu jednoduché a veškeré obavy z toho, jestli to zvládnu, jestli budu umět plenky používat, byly pryč…

Dále se v mém příběhu už objevují názvy jednotlivých látkových plen, proto bude vhodnější, když vás nejdříve s těmito názvy seznámím. Po teoretickém vysvětlení jsem pro vás připravila odkazy na videa, kde se můžete podívat, jak se která plenka používá.

Úvod

Milé maminky (třeba i budoucí), tatínci, babičky, dědečkové a tetičky. Vítám vás na webu, který, jak pevně věřím, bude vašim velkým pomocníkem při počátcích s látkováním. I já jsem byla před 4 lety, možná tak jako vy, vyděšená a zmatená ze všech těch informací okolo látkových plínek. Měla jsem velké obavy, jestli jsou látkové plenky tou správnou volbou a jestli to vůbec zvládnu.

Zvládla jsem to a zvládne to opravdu každý!

Nabízím vám návod, jak se v látkových plenkách neztratit, jak o plenky pečovat nebo jak si sestavit plenkovou výbavičku. Přečtete si porovnání několika výrobců plen, jejich hlavní výhody a nevýhody a mnoho dalších užitečných informací, které se vám budou při „látkování“ hodit. Najdete zde mnoho tipů a triků, jak si látkování zpříjemnit a také vám ukážu, jak vypadají některé látkové plenky po 2-3 letech používání.