Archiv rubriky: Typy látkových plen

Většina výrobců řadí plenky do 6 kategorií

Svrchní nepromokavé kalhotky

Slouží jako nepromokavá vnější vrstva, která chrání oblečení miminka před savou vnitřní mokrou plenkou. Svrchní kalhotky se používají na čtvercové,vícevrstvé,kalhotkové nebo vkládací plenky. Nejčastěji se můžete setkat se 4 typy svrchních kalhotek:

Svrchní kalhotky z PVC

Jedná se o nejstarší a zároveň nejlevnější typ svrchních kalhotek u nás. Kalhotky jsou opravdu nepropustné, ale bohužel zároveň také 100% neprodyšné, proto bych jevůbec nedoporučila. Neprodyšnost kalhotek může u citlivých dětí způsobit opruzeniny.

Seženete je i v supermarketech zhruba za 70 Kč.

PUL – Polyesterové kalhotky

Nejvíce používaný moderní typ svrchních kalhotek, který je vyráběný z prodyšného materiálu, díky čemuž nedojde k zapaření zadečku miminka a oblečení zůstane suché. Stejně jako u dnešních moderních bund nebo kalhot jsou i tyto svrchní kalhotky nepromokavé, ale zároveň prodyšné.

PUL –polyesterové svrchní kalhotky jsou sice cenově dražší (zhruba 270,-), než výše zmiňované kalhotky zPVC, ale pro delší životnost a hlavně prodyšnost je všem doporučuji.

Fleecové kalhotky

Jsou velice příjemné, jemné a jsou kompromisem mezi vlněnými a PUL kalhotkami. Z vlněných kalhotek si vzaly prodyšnost a z PUL kalhotek rychlé sušení a snadnou údržbu. Doporučila bych je spíše pro malá miminka, protože u starších dětí mohou, díky větší váze dítěte, tlakem provlhnout (zejména při delším sezení, např. v kočárku nebo v autosedačce).

Cena fleecových kalhotek se pohybuje od 300Kč.

Vlněné kalhotky

Vlněné kalhotky jsou zcela prodyšné a mají schopnost absorbovat tekutiny. Vlna zaručuje miminku optimální tělesnou teplotu, v létě i zimě. Vlněné svrchní kalhotky zajišťují sice nejzdravější přebalování, ale také, z mého pohledu, jsou rovněž nejnáročnější na údržbu (vice se dočtete v údržbě plen).

Cena vlněných svrchních kalhotek se pohybuje od 350Kč

Pleny AIO (All In One) „Vše v jednom“

Nejoblíbenější a nejprodávanějším typem látkových plen jsou pleny AIO (vše v jednom) –svoji oblíbenost si získaly zejména z důvodu snadné manipulace při přebalování (přebalování je jednoduché jako u papírových plen). Tyto plenky jsou oproti kalhotkovým plenkám většinou mnohem štíhlejší,ale přitom velice dobře savé. Pokud se dá plenka rozložit, tzn., je možné vyjmout vkládací plenky, délka sušení je menší, než u kalhotkových plen. Tyto plenky obsahují jak vnitřní savou část, taky nepromokavou vnější část. Není tedy potřeba nic víc dokupovat.

Můžete se setkat také s názvem kapsové plenky vše v jednom –tyto plenky mají navíc kapsu, do které se mohou vložit vkládací plenky. Samozřejmě je můžete používat stejně, jak okdyby tam kapsa nebyla, tzn. vkládací plenky položíte dovnitř plenky tak, jako u ostatních plenek AIO (vše v jednom).

Velice oblíbeným materiálem pro výrobu těchto plenek se stal bambus, a to díky tomu, že plenky jsou dobře savé a jemné. Samozřejmě se plenky vyrábějí i z bavlny nebo biobalvny. Vnější nepropustná vrstva je většinou vyrobená z nepropustného, ale přesto prodyšného 100% PES laminovaného polyuretanu.

Pleny AIO (vše v jednom) se vyrábějí většinou jako jednovelikostní, plenka vám tedy vydrží na celé plenkové období,tzn. od narození do 3 let dítěte. Plenka se dá zmenšit pomocí 3 řad patentk ůna velikost S,M a L (nejmenší velikost, střední a největší).

Zapínání plen AIO (All In One)

Většina výrobců nabízí plenky na suchý zip a na patentky.

 • Které zapínání je lepší a déle vydrží?
 • Které je pohodlnější?
 • Které mi bude více vyhovovat?

To jsou velice časté otázky, nakteré se mě maminky ptají.

Každá maminka je jiná, proto i každé mamince vyhovuje něco jiného, některá má raději zapínání na patentky a jiná zase raději suchý zip. Já patřím mezi zastánce zapínání na suchý zip, hlavně z důvodu rychlosti při přebalování. Obě moje děti neměly rády přebalování a na přebalovací podložce se mi často otáčely a o pár měsíců později doslova utíkaly.Bylo tedy pro mě důležitéco nejrychlejší zapnutí plenky, abych sdětmi při přebalování nemusela dlouho zápasit.Což mi zapínání na suchý zip oproti patentkům umožňoval. U suchého zipu je plenka zapnutá hned, ale u patentků trochu trvá, než patentky spojíte. Z doslechu ale vím, že některé děti se naučí si plenku na suchý zip samy odepnout. Proto každé mamince doporučuji vyzkoušet obě možnosti.

U suchého zipu jsem měla trochu obavy, jestlii po 2-3 letech bude stále fungovat. Ale musím říct, že jsem byla velmi mile překvapena, žei po 2 letech je suchý zip u 95% plen stále pevný a velice dobře drží.

Plenky AIO (vše v jednom) se prodávají po jednotlivých kusech a jejich cena se pohybuje od 360 –520Kč

Výhody

 • Pleny s nejsnadnější manipulací
 • Velice dobře savé
 • Plenky jsou velmi komfortní a ve většině případů nejsou na miminku tak objemné, jako kalhotkové plenky
 • Nepotřebujete nepropustné svrchní kalhotky

Nevýhody

 • Délka schnutí bývá zpravidla delší, než u čtvercových a vícevrstvých plen ale zároveň kratší, než u většiny kalhotkových plen (samozřejmě záleží na materiálu, ze kterého je plenka vyrobená)
 • Vyšší cena

Vkládací plenky

Jsou jednoduše řečeno vložky, které se navíc vkládají do různých plen. Můžete je vložit do čtvercových, vícevrstvých, kalhotkových nebo i do plen “vše v  jednom”.Úkolem vkládacích plen je zvýšit savost plenky.Nejčastěji se setkáte s bavlněnými nebo bambusovými „vkládačkami“. Tyto pleny oceníte hlavně v noci a na cestách.

Cena jedné vkládací plenky se pohybuje od 70 Kč (záleží na typu materiálu)

Kalhotkové plenky

Jedná se o plenky, které vypadají podobně jako kalhotky, proto název kalhotkové plenky. Jsou velice oblíbené pro svoji savost a jednoduchou údržbu, nemusejí se žehlit ani skládat. Plenky se připevňují pomocí suchého zipu, patentků nebo snappi sponky. Pro větší savost (např. na noc) je vhodné ke kalhotkové plence použít také vkládací plenku (což je plenka navíc, která se vloží do této kalhotkové plenky). Kalhotkové plenky však působí na miminku více objemně. Nejčastěji jsou vyráběné z bavlny, biobavlny nebo bambusu. Nejsavějším materiálem je bambus, poté froté a nejméně bioflanel. Můžete se setkat také snázvy jednovelikostní kalhotkové plenky a vícevelikostní kalhotkové plenky.

Jednovelikostní kalhotkové plenky – jsouvhodné od narození až do 3 let. Pro nově narozené miminko stačí plenku na některých místech ohnout nebo zmenšit pomocí patentů.

Vícevelikostní kalhotkové plenky –název už napovídá, že tyto kalhotkové plenky můžete koupit v různých velikostech –S,M,L a XL. Plenka se potom nemusí nikde ohýbat a zmenšovat jako jednovelikostní kalhotková plenka, ale plenky musíte neustále dokupovat podle váhy a velkosti vašeho miminka, což je finančně náročnější.

Ze zkušenosti vím, že zhruba 90% maminek používá jednovelikostní kalhotkové plenky, což také každému doporučuji.

Tyto plenky slouží také pouze jako vnitřní savá vrstva a proto je potřeba na tyto plenky používat nepromokavé svrchní kalhotky.

Kalhotkové plenky můžete koupit po jednotlivých kusech nebo v cenově výhodnějších baleních (např. 8 kusů). Cena je velmi rozdílná dle výrobce a materiálu, ze kterého je plenka vyrobená. Cena jedné kalhotkové plenky se pohybuje zhruba od 240-420 Kč.

Výhody

 • Pleny jsou vysoce savé (nejsavějším materiálem je bambus a konopí, následuje froté a nejméně savý je flanel)
 • Mnohem jednodušší manipulace při přebalování, než u čtvercovek a vícevrstvých plenek
 • Plenky se nemusí skládat

Nevýhody

 • Delší doba schnutí, než čtvercovky nebo vícevrstvé plenky (nejrychleji schne flanel, bambus a nejdéle schnoucím materiálem je bavlněné froté)
 • Nutno použít nepromokavé svrchní kalhotky a na noc doporučuji i vkládací plenu

Vícevrstvé plenky

Tyto plenky jsou svým vzhledem nejvíce podobné čtvercovým plenkám. Vícevrstvé plenky jsou specifické vtom, že jsou vyrobené z několika vrstev látky. Na okrajových částech plenky jsou složené většinou ze 4 vrstev a ve střední části plenky z6-8 vrstev. Jsou tedy nejvíce savé uprostřed. Tyto plenky se vyrábějí v několika velikostech, podle velikosti miminka. Nepromokavé svrchní kalhotky používejte vždy, protože tyto plenky slouží jenom jako savá vnitřní část. Jedna vícevrstvá plenka je srovnatelně savá jako 2-3 čtvercové plenky.Tyto plenky nemají patentky nebo suchý zip na sepnutí, proto se,stejně jako čtvercové plenky,používají zároveň se snappi sponkou. Nejčastěji jsou vyráběné z bavlny nebo bambusu.

Vícevrstvé plenky se prodávají po jednotlivých kusech nebo také vbalení po 10 ks. (cena je velmi rozdílná dle materiálu a velikosti plenky, cena za 1 kus se pohubuje od 50-250Kč).

Výhody

 • Plenky dobře schnou
 • Tím, že obsahují více vrstev než čtvercové plenky, mnohem lépe sají, jedna plenka je srovnatelná jako 2-3 čtvercové plenky
 • Druhá nejlevnější varianta látkových plenek (po čtvercových plenkách)

Nevýhody

 • Větší práce se skládáním
 • Častější přebalování -plenky jsou savější než čtvercové, ale méně, než plenky kalhotkové nebo AIO (vše v jednom)
 • Nutno použít nepropustné svrchní kalhotky

Čtvercové pleny neboli „čtvercovky“

Základní a nejjednodušší plenky, které všichni moc dobře známe. Nesmí chybět v žádné výbavičce pro miminko. Většina z nás jsme na nich vyrostli, jedná se o klasické bílé bavlněné plenky ve velikosti 70×70 cm (nebo 80×80 cm), které v dnešní době používají všechny maminky převážně při krmení, u lékaře, do kočárku apod. Vyrábí se většinou z bavlny nebo biobavlny. Můžete se také setkat s bělenou nebo nebělenou variantou. Čtvercové plenky slouží jako vnitřní savá vrstva, proto je potřeba použít nepromokavé svrchní kalhotky.Tyto plenky nemají patentky nebo suchý zip na sepnutí, proto se používají zároveň se Snappi sponkou, která vám plenku krásně sepne.

Snappi sponku si koupíte v mnoha obchodech s látkovými plenkami a stojí okolo 50 Kč.

Čtvercové plenky se prodávají nejčastěji v balení po 10 ks. (cena 1 balení cca 240 Kč)

Výhody

 • Plenky velice rychle schnou
 • Využijete je také při krmení, do kočárku, u lékaře nebo jako clona proti sluníčku do kočárku, apod.
 • Nejméně finančně náročné

Nevýhody

 • Větší práce se skládáním
 • Častější přebalování -plenky tolik nesají
 • Nutno použít nepropustné svrchní kalhotky

Separační plenky

Separační pleny jsou vyrobeny z tenké vrstvy celulózy nebo viskózy a usnadňují odstranění hrubých nečistot z bavlněných kalhotkových plen. Separační pleny se umísťují mezi plenku a zadeček miminka.

Usnadní vám práci s praním, pleny separují stolici od plenky a chrání zadeček před vlhkostí. Stolice zůstane na separační plence a je možno ji snadno vyhodit. Zároveň separační plenka propouští vlhkost dovnitř plenky, ale nepustí jí zpátky k zadečku miminka. Počůrané separační plenky se dají přeprat a znovu použít, po více použitích se postupně rozpadají. Plenky jsou nejčastěji vyrobené z tenké vrstvy celulózy nebo bambusu.

Plenky se prodávají nejčastěji v balení po 100 ks, buď v krabičce, nebo v roli.

Cena se pohybuje od 140 Kč za jedno balení.