Archiv rubriky: Péče o látkové pleny

Podělím se svámi taky o moje zkušenosti spraníma sušením látkových plen,aby vám vydrželyco nejdéle.

Když jsem před narozením dcerky řekla svým známým a kamarádům, že budu používat látkové plenky, tak si skoro všichni klepali prstem na čelo, že si zbytečně přidělávám starosti a že si tu mateřskou dovolenou vůbec neužiju, protože budu jenom prát a žehlit. Přiznám se, že párkrát jsem nad tím přemýšlela, jestlináhodou nemají pravdu a jestli toopravdu zvládnu i já.

Zvládla jsem to a zvládne to úplně každý!

Pokud se pro „látkování “rozhodnete, je potřeba počítat s nějakou nádobou a také místem, kde budete plenky skladovat. Nejvhodnější je 25l kyblík sdobře uzavíratelným víkem, který můžete skladovat ideálně  v koupelně (nebo třeba na balkoně). Určitě doma najdete nějakou éterickou esenci, např. tea tree neboeucalyptus, nakapejte pár kapek na víko kyblíku a vždy, když víko kyblíku otevřete, neucítíte zápach skladovaných plen, ale vůni éterického olejíčku.

Kolik času Vám péče o látkové plenky zabere?

Nebudu Vám slibovat, že vám to zabere například 5 nebo 7 minut denně. Je to opravdu různé. Záleží, jak často za den budete přepírat pokakanou plínku v umyvadle, v ruce, záleží, jaké plenky budete používat –jaká práce bude se skládáním, apod.

Je na každém z vás, abyste si spočítali,kolik času vám zabere dát prádlo do pračky, pověsit ho a poté ho také poskládat. Vsučasnédobě máme oproti našim babičkám a maminkám obrovskou výhodu,že dnešní látkové plenky nemusíme žehlit. Péči o plenky zvládne úplně každá a úplně každý.

Kdo látkovat chce, čas si vždy najde

Můj osvědčený postup při praní látkových plen

Naše pleny jsou i po 4 letech používání a praní stále beze skvrn.

 1. Plenku rozdělte na co nejvíce dílů (oddělte vše, co oddělit lze, svrchní vrstvu od vkládacích plen).
 2. Zajistěte suché zipy, aby se plenka neponičila.
 3. Pokud je plenka jenom počuraná dejte jí rovnou do kyblíku, kde plenky skladujete (klidně i se separační plenkou).
 4. Pokud je plenka pokakaná a použili jste separační plenku,vyjměte ji a spláchněte ji do záchodu.
 5. Pokud je plenka pokakaná a vy jste nepoužili separační plenku, odstraňte tuhý obsah např. toaletní papírem a hoďte hodo záchodu.
 6. Jakmile máte zplenky odstaněný tuhý obsah, přeperte ji velice krátce v ruce v umyvadle.
 7. Naneste na špinavá místa tekuté (nebo tuhé) žlučové mýdlo a dejte plenku na bok umyvadla nebo třeba do vany.
 8. Nechejte žlučové mýdlo zhruba 15 minut působit (nemusíte si to stopovat, jak vám to vyjde, klidně i 2 hodiny:-)
 9. Plenku se žlučovým mýdlem trochu přeperte v umyvadle (nemusíte úplně všechny nečistoty odstraňovat v ruce) a plenku vložce do kyblíku k ostatním plenkám.
 10. Jakmile máte kyblík plný, přesuňte plenky z kyblíku do pračky, přidejte prací prostředek (v mém případě: mýdlový sliz, prací gel nebo mýdlové ořechy) a zapněte pračku.
 11. Pokud víte, že plenky byly hodně špinavé od stolice,doporučuji přidat k pracímu prostředku ještě trochu tekutého žlučového mýdla (dávkování dle návodu).
 12. Pokud jste ale plenky přeprali trochu v ruce, jak uvádím v návodu,v 90% nemusíte žlučové mýdlo k pracímu prostředku již přidávat.

Shrnutí nejdůležitějších bodů při praní a sušení

 • nikdy nepoužívejte aviváž
 • nikdy nepoužívejte bělidla
 • plenky perte na teplotu, kterou doporučuje výrobce plenek (většinou 40-60 stupňů), pokud budete prát na vice stupňů,plenky se rychleji opotřebují
 • před praním zajistěte suchý zip, aby vám neponičil zbytek plenky
 • patentkami nastavte vhodnou velikost, ani u praní už je nerozepínejte
 • svrchní kalhotky a svrchní vrstvu plenek AIO (vše v jenom) nikdy nesušte na topení nebo v sušičce

Jak pečovat o svrchní nepromokavé kalhotky

PUL – Polyesterové svrchní kalhotky – perte vždy podle pokynů výrobce, většinou ovšem stačí kalhotky jen krátce vymáchat ve voděv umývadle. Kalhotky nenatahujte a neždímejte je, pouze opatrně vymačkejte vodu, jinak poškodíte vrchní vrstvu. Nikdy kalhotky nesušte v sušičce nebo přímo na topení. Jednou jsem jedny kalhotky omylem dala do sušičky a ihned začaly protékat.

Fleesové svrchní kalhotky – pokud se chcete vyvarovat žmolkování fleecu, neperte kalhotky zároveň s plenami nebo ručníky.

Vlněné svrchní kalhotky – tyto kalhotky perte vždy pouze v ruce ve vlažné vodě. Pokud nejsou zašpiněné,stačí prát 1x za 14 dní. Jednou za 2 měsíce je potřeba obnovit ve vlně lanolin, proto kalhotky namočte do lanolinové kůry,která obnoví obsah lanolinu, a kalhotky nebudou protékat. Tak,jako ostatní svrchní kalhotky, ani vlněné kalhotky nesušte v sušičce a ani na sluníčku.

Všechny svrchní kalhotky při přebalování střídejte, nemusíte je prát po každém použití, stačí nechat kalhotky vyvětrat a můžete je znovu použít, stačí je prát po 3-5 použití.

Sušení plen

Plenky můžetesušit venku na sluníčku,či na radiátoru. Pozor na sušení svrchních kalhotek a plen AIO. Pokud je dáte na příliš horké topení nebo do sušičky,může dojít kpoškození PUL nepromokavého zátěru a plenka by vám mohla začít protékat.Tyto plenky sušte vždy volně. Pro sušení čtvercových, kalhotkových a vkládacích plenekmůžete samozřejmě použít i sušičku. Výrobci plenek doporučují spíše chladný sušičkový program, aby se plenky nepřesušily, snižuje se tím jejich životnost.

Výroba mýdlového slizu

Mýdlový sliz je velice levný, ekologický a zároveň účinný prací prostředek na praní veškerého prádla. Vyrobíte si ho snadno a rychle. Pro výrobu potřebujete pouze mýdlo, sodu na praní avodu. Výroba mýdlového slizu vám zabere maximálně 15 minut vašeho času.

Budete potřebovat mýdlo na praní o váze 175g. Nejlevnější je jádrové mýdlo, které pořídíte za zhruba 10Kč a seženete ho vkaždé drogerii. Je možné použít i jiná mýdla, např. čistě přírodní Marseilleské mýdlo, které obsahuje 70% olivového oleje.

Cena tohoto mýdla se pohybuje okolo 90 Kč.

Dále potřebujete práškovou prací sodu v množství 150 g. Soda změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a rozpouští tuk. Přidává se do většiny pracích prášků.

Prací soda se prodává okolo 15 Kč.

Postup-mýdlo nastrouhejte na běžném struhadle a dejte ho do kyblíku s asi 2 litry horké vody a za stálého míchání nechejte mýdlo rozpustit. Poté přidejte prací sodu a také ji nechejtevkyblíku rozpustit. Jakmile jsou mýdlo i soda rozpuštěné,dolijte kyblík vodou (zhruba 10l). Hustota mýdlové slizu je závislá na tom, kolik vody do kyblíku nalijete.Poté nechejtemýdlový sliz vychladnout a můžete ho začít používat.

Dávkování–mýdlový sliz dávejte rovnou do bubnu pračky, zhruba 250ml na jedno praní. Dávkování může být ale různé, podle koncentraci slizu a znečištění vašeho prádla. Vaše ideální dávkování brzy zjistíte sami po několika praních.10l mýdlového slizu vám vydrží zhruba na 35-40praček.

Praní látkových plen

Tady se nabízí otázka. Víte, v čem perete?

Před narozením dcerky mě vůbec nenapadlo se touto myšlenkou ani zabývat. Bylo pro mě důležité, aby moje prádlo zářilo čistotou a bylo voňavé. A to bez drhnutí skvrn, prostě aby to bylo co nejjednodušší -do pračky nasypu prášek, vyperu a prádlo bude krásně čisté.

Nad otázkou pracího prostředku jsem se poprvé zamyslela až v těhotenství, kdyjsem začala řešit, v čem vyperu první výbavičku pro svoje toužebně očekávané miminko. Začala jsem hledat informace, pročítat internet a po několika hodinách sbírání informací jsem měla jasno. Pro své milované miminko chci jenom to nejlepší. Aproto v žádném případě nebudu prátto sladké a roztomilé oblečení v klasickém pracím prostředku plném chemie. Ten totiž obsahuje zeolity nebo fosfáty, parfémy, plnidla, optické zesvětlovače, umělé vonné látky, agresivní kyseliny, konzervační látky, chlor, čpavek. Prádlo vyprané v běžném pracím prostředku je po usušení, díky zbytkům prášku, tak tvrdé, že často do posledního máchání přidáme ještě další chemikálii -aviváž. Ta ale pouze vlákno obalí a zjemní a my tak máme na sobě prádlo sice krásně čisté a měkké, ale taképlné chemie.

Co se stane, když se miminko zapotí nebo když se vyčůrá do plenky? Všechny tyto škodlivé látky se dostanou pokožkou do tělíčkaa způsobují různá kožní a jiná onemocnění.

V dnešní době už i tak mají naše děti větší sklony k různým onemocněním než dříve, např. problémy s dýcháním –astma nebo různé atopické ekzémy apod.

Chraňme tedy naše děti alespoň před těmito škodlivými látkami a používejme EKO prací prostředky.

Po prostudování různých eko pracích prostředků jsem se nakonec rozhodla pro mýdlové ořechy. Prostě vyzkouším a uvidím. Přišlo mi to až neuvěřitelné, že ořechy, které rostou na stromě v Indii nebo Nepálu, mohou prát stejně dobře, jako běžné prací prostředky. Věřte, že opravdu mohou!Skořápky ořechů totiž obsahují přírodní saponin, který má podobné účinky jako mýdlo. Mýdlové ořechy jsou ideální na praní jak pro bílé, tak i barevné prádlo od 30 do 90°C. Protože jsou mýdlové ořechy čistě přírodní a neobsahují žádné rozjasňovače, je proto vhodné při praní bílého prádla použít např. sůl na skvrny.Prádlo je po vyprání měkké a má neutrální vůni. Pokud máte rádi voňavé prádlo jako já, stačí do posledního máchání přidat pár kapek éterického oleje (levandule, tea tree, citrusapod.)

Vyzkoušela jsemtakéPrací gel od firmy Ulrich,se kterým jsem moc spokojená a všem maminkámho mohu doporučit.

Asi každá maminka mi potvrdí,že období příkrmů je hlavně obdobím praní. Mrkvička a ostatní zelenina je úplně všude. A co takhle malinová nebo borůvková přesnídávka? Na tyto, nebo podobné skvrny, jsou i mýdlové ořechy krátké. Nastal tedy čas vyzkoušet nějaký eko prací prostředek na skvrny. Vyzkoušela jsem tedy žlučové mýdloněmecké značky Ulrich. A musím uznat, že jsem byla naprosto spokojená. Žlučové mýdlo obsahuje koncentrát volské žluči (z biologického chovu), praním se aktivují látky z kokosového oleje a oleje z palmových jader, které odstraní opravdu většinu skvrn. Žlučové mýdlo se nalije přímo na skvrny, nechá se působit a následně se vypere s ostatním prádlem.

Možná někteří namítnete, že by tyto skvrny váš běžný prostředek vypral hned a bez žlučového mýdla. Možná máte pravdu, ale to jsme opět na začátku, tedy ve fázi, proč jsem se rozhodla pro přírodní produkty.

Propraní tedy doporučuji používat prací prostředky, které jsou šetrné nejenom kživotnímu prostředi, ale hlavně také kpokožce vašeho miminka. Nejčastěji používám tyto 3 ekologické čisticí prostředky: Pracígel od firmy Ulrich, mýdlové ořechy nebo mýdlový sliz. Vtěchto prostředcích peru už téměř4 roky veškeré naše prádlo.

Pokud se vám stane, že vám plenkyzačnou po několika praních tvrdnout, přidejte do posledního máchání půl skleničky octa.Pokud vám ani ocet nepomůžeje je potřeba plenku před použítím promout vruce a bude opět zase krásně měkká.

Skladování plen

Existují 2 možnosti, jak plenky skladovat:

Na mokro

Toto skladování mi nikdy nepřirostlo ksrdci. Funguje to tak, že kyblíknaplníte vodou a poté do něj vkládáte použité plenky. Problém potom nastává, jak přelít (přendat) mokré plenky do pračky, zvláštěpokud máte tak, jako já, pračku s bočnímplněním. Měla jsem potom celou koupelnu mokrou. Zkrátkatento způsob skladování není pro mě.Pro skladování na mokro a následné jednodušší přendání plen z kyblíkudo pračky se používá síťka na praní,kterouvložíte do kyblíku s vodou a do této síťky poté vkládátešpinavé plínky. Následněvytáhnete zkyblíku pouzesíťku splínkami, kterou vložíte do pračky.Ani tento způsob jsem si neoblíbila, protože i tak ze síťkykapala voda a musela jsem potom navíc uklízet koupelnu.

Na sucho

Použité plenky se vkládají do prázdného suchého kyblíku. Pokud je plínka pouze počuraná, jenom zajistítesuché zipy proti poničenízbytku plenky. Rozdělíte plenku na co nejvíce dílů (oddělíte vše,co oddělit lze, tzn. svrchní vrstvu od vkládacích plen) a plenku dátedo kyblíku. Pokud je plenka pokakaná, nejdříve odstraňteseparační plenku. Pokud separačku nepoužijete,odstraňte„tuháhoviša“ třeba toaletním papírem. Když už máte zplenky odtraněno všetuhé,co bylo možné, přepertetrochu plenku vumývadle a na zašpiněná místa použijtežlučové mýdlo –já používám tekuté žlučové mýdlo od firmy Ulrich (ale dá se zakoupit ituhé žlučovémýdlo) a plenku dejtena párminut do vany, nebo ji nechejte na boku umývadla, aby žlučové mýdlo mohlo působit. Po několika minutách (nebo spíše ažsi vzpomenete 🙂 plenku lehce přeperte v umývadle a přidejteji do kbelíku k ostatním špinavým plenám. Jakmilemáte plný kyblík, plenky přesuňtedo pračky. Neskladujte špinavé plenky v kyblíku déle než 3-4 dny, mohly by vám začít plesnivět.