Archiv rubriky: Látkování

Jsou látkové plenky dražší než papírové?

Látkové plenky jsou dražší pouze při počáteční investici, která je zhruba 4-12 tisíc korun.

Pokud se podíváme na cenu jedné papírové plenky, která je v průměru 4kč a spočítáme si, že potřebujeme denně minimálně 6 plen (pokud přebalujeme každé 4 hodiny),dostaneme se na částku 24Kč za den. Za měsíc je to 720Kč, za rok zhruba 8640Kč aza dva roky používání papírových plen 17280Kč. Což je zhruba dvojnásobekoproti nákladům na látkové plenky.

Látkové plenky můžete použít také u druhého miminka, takže úspora může být dokonce dvojnásobná. Nebo jemůžete i po 2 nebo 3 letech používání prodat jiné mamince, takže část počáteční investice se vámčasem vrátí.

U látkových plen je potřeba brát vúvahu náklady na vodu, energii a prací prostředek při praní látkových plen. Více než 90% látkujících maminek používá také občas papírové plenky (na dovolených, na víkend, apod.).

Naopak můžete samozřejmě kupovat jenom papírové plenky v akci, kde bude cena za jednu papírovou plenku nižší, než 4Kč

I přesto, že uvážíme všechny tyto aspekty, vycházejí vždy látkové plenky levněji než papírové.

Jsem pevně přesvědčená o tom, že to nejsou právě peníze, které rozhodují o tom, jestli používat nebo nepoužívat látkové plenky, ale hlavně zdraví vašeho miminka.Protože to je to nejdůležitější!

Pokračování osobního příběhu

Když jsem čekala narození dcerky (rok 2009) nebyl tak velký výběr látkovek jako dnes. Na našem trhu bylo snad pouze okolo 5 výrobců plenek, vybírala jsem mezi těmito třemi možnostmi:

 1. Klasické čtvercové plenky a na to svrchní nepromokavé kalhotky–tato možnost vycházela sice nejlevněji, ale protože jsem chtěla vyzkoušet i nové moderní plenky,tuto možnost jsem zamítla. Také mě odrazovalo složitější skládání těchto plen.
 2. Plenky „vše v jednom“–tyto plenky se mi moc líbily, přebalování bylo nejjednodušší, ale také nejdražší (zhruba o 3-4 tisíce dražší, než následující varianta).Na našem trhu byly v té době pouze plenky “vše v jednom“, které měly vkládací plenky přišité ke zbytku plenky, což na první pohled vypadalo velice dobře, ale po praktické stránce to mělo obrovskou nevýhodu v délce schnutí. Musela bych počítat s tím, že mi tato plenka bude schnout den a půl. Což při bydlení v paneláku nebyla zrovna ta nejlepší představa a hlavně bych musela koupit alespoň 30 ks těchto plen, abych nemusela prát plenky denně.
 3. Varianta, pro kterou jsem se nakonec v roce 2009 rozhodla byla-jednovelikostní kalhotkové plenky, vkládací plenky a na to svrchní kalhotky. Koupila jsem si 24ks jednovelikostních kalhotkových plen a 3ks svrchních kalhotek vel. S, 3x kalhotky ve velikosti M a později 3 kusy ve velikosti L.

Celková pořizovací cena byla zhruba 9500 Kč

Po výběru typu plenkové výbavičky jsem ještě přemýšlela nad výrobcem. Vroce 2009 jich na trhu zatím moc nebylo, mezi nejznámější patřily plenky – Popolini, Imse Vimse a Haipa daipa. Všechny tyto plenky mi přišly hodně podobné, materiálem i velikostí. Všechny druhy jsem si osahala a nakonec jsem vybrala, na doporučení porodní duly, plenky od firmy Imse Vimse.

Naše první plenková výbavička se skládala z

 • 14 ks jednovelikostních kalhotkových plen (materiál Biofroté, nebělené)
 • 10 ks jednovelikostních kalhotkovýh plen (materiál Bioflanel)
 • 8 ks vkládacích plen (materiál biofroté, nebělené)
 • 6 ks vkládacích plen (materiál bioflanel)
 • 3 ks svrchních nepromokavých kalhotek velikosti S
 • 3 ks svrchních nepromokavých kalhotek velikosti M
 • 3 ks svrchních nepromokavých kalhotek velikosti L
 • 1 balení (100ks) separačních plen

Jak se blížil termín porodu a už jsem nakupovala poslední věci do výbavičky pro našidcerku, napadla mě otázka, jak to budu řešit s plínkamiv porodnici? Na internetujsem se sice dočetla, že některé maminky zkouší látkovat už v porodnici, ale na to jsem se jako prvorodička, která vůbec neví, cojí čeká, naprosto necítila. Rozhodla jsem se, že plínky v porodnici nebudu vůbec řešit.

Zašla jsem do nejbližšího obchodu a koupila 1 balení těch nejmenších papírových plen Pampers tím, že hned po návratu z porodnice domů začneme “látkovat”. Byla jsem zvědavá, proto jsem hned papírové plenky otevřela a musím přiznat, že jsem byla nemile překvapena, jak plenky uměle ”voní” (a to jsem koupila plenky bez vůně).Mě teda spíše smrděly. Řekla jsem si, že tyto plenky našemu miminku na zadeček určitě nedám a začala jsem shánět jinou,ekologičtější a hlavně pro naše miminko zdravější možnost.

Zjistila jsem, že na našem trhu je možné zakoupit i ekologické papírové plenky. Tak jsem neváhala a koupila si do porodnice 2 balení plenek Moltex Öko a byla jsem s nimi maximálně spokojená. Hlavně jsem byla nesmírně šťastná, že hned od narození mohu dopřát svému miminku zdravé plínky.

Ekopleny

Eko jednorázovky, jak se dnes těmto plenkámříká, používám dodnes napříkladna dovolené, výlety, když jedeme někamna víkenda tam, kde není možné přebalovat do látkovek. Běhemlet jsem u svých dětí vyzkoušela 3 různé druhy Eko jednorázovek -Dětské jednorázové ekoplenky NATURAE, GroVia BioDiaper a právě zmiňované plenky Moltex Öko. Mým favoritem jsou jednoznačně plenky Moltex Öko, které si mě získaly především pro svojisavost a opakovaně použitelná lepítka, která u prvních dvou zmíněných eko papírovek bohužel opakovaně nefungují.

Proč je pro mě důležité aby lepítka na plence držely i při opakovaném použití?Dcerka se velice rychle naučila chodit na nočníka plenku jsem jí dávalavroce a půl spíše pro „jistotu“ např. do auta. Když jsme autem dorazili na místo a plenku jsem jí sundala, byla často čistá a suchá a mohla jsem jí použít znovu. Někdy i 3x až 4x.

Cena jedné eko papírovky se pohybuje okolo 10 Kč. (klasická papírová plenka 4Kč)

Dcerka se nám narodila a já jsem byla ta nejšťastnější žena na světě. Už v porodnici, když jsem viděla, jakmaminky dávají dětem klasické papírové plenky, mě hřál u srdíčka krásný pocit, že dávám svému miminku to nejlepší. Po příchodu domů z porodnice nastal kolotoč a přiznám se, že první týden jsem s přebalováním trochu zápasila. Trvalo to ale jenom týden a přebalování do látkových plen jsem zvládala s přehledem.

Ono nejdříve zabalit miminko do kalhotkové plenky (u novorozeněte jí ještě různě poohýbat, aby nebyla tak objemná, protože neměla patentky na zmenšení velikosti) přidržet si jí rukou, protože plenka neměla ani suchý zip,ani patentky na přichycení (v té době jsem ještě neznala snappi sponku) a potom na to dát svrchní kalhotky tak, aby plenka nikde nevykukovala, byl na půl roku nadlidský výkon pro tatínka i babičky.

Když jsem věděla, že budou dcerku hlídat, raději jsem jim na začátku chystala eko papírovky 🙂 Po nějaké době se to samozřejmě naučil i manžel a babičky a já jsem časem zjistila, že existuje výborná pomůcka – snappi sponka,která slouží k přichycení kalhotkové plenky (pokud nemá patentky nebo suchý zip) a přebalování je potom jednodušší.

Během prvního roku látkování jsem díky mým “látkujícím” kamarádkám (které jsem našla na cvičení nebo plavání dětí)měla možnost vyzkoušet mnoho různých plen od různých výrobců a tak si na vlastní kůži (teda spíše na kůži naší dcerky 🙂 vyzkoušet, jak která plenka saje, schne, prostě která nám nejvíce sedí. A protože jsem „látkování“ úplně propadla.